Čáslavská - Tokio - 1964
Česko-japonská inscenace se inspiruje osudem jedné z nejslavnějších českých sportovkyň všech dob, sportovní gymnastky Věry Čáslavské. Její sláva se poprvé dotkla hvězd na Letních olympijských hrách v Tokiu 1964, kde získala tři individuální zlaté medaile a stříbro v družstvech.
Všechny termíny
Čtvrtek
27. 3. 2025
19:00
Divadlo Alfa
Plzeň
110 Kč
Sobota
29. 3. 2025
15:00
Divadlo Alfa
Plzeň
60 Kč
Popis
O INSCENACI
Pohádkový příběh o zrození jedné sportovní legendy
Česko-japonská inscenace se inspiruje osudem jedné z nejslavnějších českých sportovkyň všech dob, sportovní gymnastky Věry Čáslavské. Její sláva se poprvé dotkla hvězd na Letních olympijských hrách v Tokiu 1964, kde získala tři individuální zlaté medaile a stříbro v družstvech. Stala se tak jednou z hlavních hrdinek olympiády, na kterou Japonci dodnes vzpomínají jako na svůj národní triumf, díky kterému se jim podařilo proměnit způsob, jakým byla jejich země nazírána po všech událostech druhé světové války.
Inscenace diváky přenese do roku 1964, přímo na olympijské hry v Tokiu. Nejedná se o žádnou historickou rekonstrukci, ale o fiktivní příběh s fantaskními a pohádkovými rysy, který pouze vychází z některých skutečných příběhů Věry Čáslavské. V představení se diváci setkají se skutečnými postavami: kromě Věry Čáslavské například s Yoko Ono, manželkou Johna Lennona, dále s japonským gymnastou Endo nebo sovětskou gymnastkou Larisou Latyninovou. A setkají se také s hrdinou japonských legend samurajem Musashim nebo s budhistickým mnichem s příznačným jménem „Sensei“ (čestný titul, který používá japonština, korejština a čínština, označuje se tak uctivě osoba, která dosáhla vysoké úrovně mistrovství ve svém oboru).
Vedle samotného zrození (nejen) sportovní legendy Věry Čáslavské inscenace vypráví ještě jeden příběh. Příběh japonsko-českého setkání. A to jednak prostřednictvím samotných postav, jednak tím jak je inscenace obsazená. V představení hrají z poloviny japonští a z poloviny čeští loutkáři. Ti mohou v příběhu objevovat, co máme společné, v čem se lišíme a čím se můžeme inspirovat. A spolu s nimi mohou totéž objevovat i diváci různého věku, od dětí až po dospělé. Celými olympijskými hrami Tokio 1964 a tím i celým příběhem nás provází dvojice sportovních komentátorů – Japonec a Čech – jako v přímém televizním přenosu. Všechno komentují, vyprávějí, překládají. Příběh o lidské vůli, odvaze a skromnosti (nebude chybět ani humor, trochu lásky a hodně sportovního nadšení) je tak stejně srozumitelný a zároveň částečně tajuplný jak pro japonské, tak české publikum. Inscenace kombinuje různé podoby loutkového, objektového a stínového divadla, pracuje s různými druhy projekce včetně živé zrcadlové projekce a live cinema.
Od LOH Tokio 1964 letos uplyne přesně 60 let. I my se vrátíme v inscenaci do doby zlatých „šedesátek“, doby osobitého módy a skvělé hudby, doby, kdy se naše země načas nadechla svobody, aby jí zase o pár let později pozbyla, do doby, kdy Japonsko uspořádalo první LOH na asijském kontinentu a vrátilo se trvale na světovou kulturní i politickou mapu. O prolínání fenoménu sportu a politiky věděla i Věra Čáslavská, která se do paměti světové veřejnosti definitivně zapsala na LOH v Mexiku 1968 nejen svými famózními sportovními výkony, když získala celkem šest medailí (z toho 4 zlaté), ale také svým slavným gestem tichého odporu vůči sovětské okupaci Československa, které obletělo celý svět.
Inscenace je společným projektem Divadla ALFA a Divadla PUK Tokio a je realizována za podpory NPO MK ČR.
Režie: Jakub Vašíček
Výprava: Kamil Bělohlávek
Dramaturgie: Tomáš Jarkovský, Yoko Yamaguchi, Petra Kosová
Hudba: Daniel Čámský
Překlad: Yoko Yamaguchi, Nanako Ishida
Inscenace je určena divákům > 9 let